SME

Aký televízor vybrať pod vianočný stromček?

Takmer pre každého je televízny prijímač najintenzívnejšie vnímaným elektronickým zariadením v domácnosti. Ak nepatríte medzi ľudí ktorí sa spoza televíznej obrazovky presťahovali za monitor počítača s internetom, s najväčšou pravdepodobnosťou tvorí sledo

vanie televízora neprehliadnuteľnú časť dňa stráveného v byte.

Televízor je zvyčajne umiestnený v obývačke kde trávite väčšinu času, pôsobí reprezentatívne a je stredobodom pozornosti vo večerných hodinách. Popri nevyhnutnej chladničke nájdete TV prijímač takmer v každej domácnosti – hoci i tej najmenšej. Ak si chcete televíznu kultúru vychutnať v plnej kvalite, správna voľba je pri kúpe rozhodujúca. Priemerný životný cyklus TV prijímača predstavuje obdobie šiestich rokov, s modernými veľkoplošnými HD televízormi sa však bude neustále predlžovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Uhlopriečka je najdôležitejšia
Čím väčšiu plochu zaberie televízor na stene, tým kvalitnejší vizuálny zážitok môžete očakávať. Dnes už príliš vzdialenosť medzi pohovkou a televízorom nerozhoduje. Ploché zobrazovacie panely a malé hĺbky televíznych prijímačov dokážu ponúknuť vizuálny komfort a pohodlie i v malých miestnostiach, líši sa však kvalita vnímania obrazu. Je dôležité vedieť čo chcete sledovať a aké technológie použil výrobca pre zobrazovanie.

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím ďalej od televízora sedíte, tým celistvejšie obraz vnímate. Kým pri analógovom televíznom vysielaní pozostáva signál z 576 riadkov, pri digitálnom vysielaní a prehrávaní HD multimédií je obraz tvorený 720 alebo 1080 riadkami. Znamená to, že veľkosť zobrazeného bodu je daná uhlopriečkou, stranovým pomerom a počtom riadkov signálu. Nie každý bod však musí byť presne popísaný. Pri analógovom signále vstupuje do hry šum, pri digitálnom kompresia. Obe degradujú množstvo vizuálnej informácie.

SkryťVypnúť reklamu

Inteligentné televízne prijímače dokážu šum filtrovať, niektoré sa snažia rôznymi technológiami dosiahnuť vyššiu detailnosť zobrazenia. Pomocou interpolácie dopočítavajú ďalšie vizuálne dáta, ktoré pomôžu zmenšiť „zrno“ obrazu. Pri rovnakej uhlopriečke môže byť zobrazenie úplne odlišné.

Najlepšie je zmerať si možnosti ponúkané vašou obývačkou a v predajni si prezrieť ponuku zo vzdialenosti, v ktorej budete prijímač inštalovať v domácnosti. Najmenšia použiteľná vzdialenosť nastane vtedy, ak sa mozaika bodov premení na celistvý obraz. Tabuľkové pravidlá už dávno neplatia.

HD rozlíšenie nepodceňujte
Ak sa rozhodnete pre televízny prijímač s veľkou uhlopriečkou, nerobte kompromisy a rozhodnite sa pre model, ktorý ponúka HD rozlíšenie. V súčasnosti sú v hre tri HDTV štandardy: 720p, 1080i a 1080p. Prvý z nich je minimum a bude v najbližšom období prevládať pri digitálnom vysielaní i pri filmových tituloch na optických nosičoch. 1080 riadkový formát sa líši tým, či signál pozostáva z progresívnych alebo prekladaných riadkov. Tento štandard bude doménou filmových titulov na optických nosičoch.

SkryťVypnúť reklamu

I keď je digitálne vysielanie na Slovensku v plienkach a nevlastníte HD-DVD či BlueRay prehrávač, myslite i na to, čo bude o pár rokov. Zabudnúť by ste nemali ani na herné konzoly, ktoré ponúkajú výstupy vo vysokom rozlíšení.

Spracovanie obrazu sa líši
Výrobcovia používajú pre vylepšenie obrazu najrôznejšie technológie. Snažia sa z obmedzenej kvality vstupu získať na výstupe maximum, aby dokázali bojovať so súpermi na trhu. Každá firma ponúka špecifické riešenia, mnohé televízory sú vybavené demonštračným režimom, ktorý dokáže ukázať, čo ktorá technológia ponúka. Niektoré technológie sa viažu priamo na zobrazovaciu technológiu, iné na samotný signál. Nesnažte sa preniknúť do tajov skratiek, nechajte si predviesť čo dokážu.

Pri prekladanom signále je dôležité aby bol televízor vybavený kvalitným hrebeňovým filtrom. Ten zaistí aby sa v scénach s rýchlym pohybom obraz „netrhal“ na rozpásikované fragmenty. Ak máte s príjmom TV signálu zlé skúsenosti a trápi vás šum, uvedomte si že na veľkej obrazovke sa defekt znásobí. Voľte televízny prijímač, ktorý si poradí s jeho filtrovaním. Všimnite si ako pracuje v dynamických scénach.

SkryťVypnúť reklamu

Širokouhlé zobrazenie je v obľube
Rozhodnite sa pre správny formát zobrazovania. Tradičné obrazovky 4:3 nie sú pre sledovanie filmových trhákov z DVD titulov ideálne, i keď pri televíznom vysielaní tento formát prevláda. Každý televízor však dokáže prepočítať štandardný formát obrazu na širokouhlý a naopak. Nie je nevyhnutné aby bolo všetko zarámované čiernymi pásmi, na isté špecifiká si však musíte zvyknúť.

Vysielanie vo formáte 4:3 natiahnuté na obrazovku 16:9 nemusí na prvý pohľad vyzerať prirodzene. Mozog si však v krátkom čase vybuduje nový spôsob vnímania a tak umelé rozšírenie vnímať nebudete. Podobne ponúkajú všetky televízory s digitálnym spracovaním signálu i rôzne druhy orezov a zväčšení, aby širokouhlý obraz pokryl maximálnu plochu obrazovky.

SkryťVypnúť reklamu

Nenechajte sa však zmiasť uhlopriečkami. Ak ste zvyknutí na 72 cm formát 4:3, pre dosiahnutie rovnakej pohody sledovania vo formáte 16:9 budete potrebovať obrazovku s uhlopriečkou viac ako 84 cm. Rozdiel plochy oboch formátov pri rovnakej uhlopriečke dosahuje takmer 17 percent, takže buďte opatrní.

Digitálny tuner do výbavy patrí
Pri výbere televízora počítajte s tým, že ho budete používať i o päť rokov. Preto by mal byť vybavený tunerom pre príjem digitálneho vysielania, obzvlášť ak ponúka HD rozlíšenie. Hybridný tuner ktorý zvláda spracovanie analógového a digitálneho signálu je skvelou voľbou. Akciové modely sú neraz dostupné za dobrú cenu iba preto, že ich zákazníci z vyspelejších krajín s digitálnym vysielaním odmietajú.

Externý set-top box je riešením pre staré i nové televízory, avšak ak sa rozhodnete pre montáž na stenu, môže byť príťažou. Musíte rozmýšľať kam ho umiestniť a na stole vám pribudne ďalší diaľkový ovládač.

SkryťVypnúť reklamu

Výhodou je ak sú zabudované tunery duálne. Znamená to že dokážu spracovávať súčasne signál dvoch televíznych staníc, takže môžete v náhľadovom okne sledovať, kedy na inom z kanálov začne vaša obľúbená šou, alebo môžete na obrazovke zobraziť dva kanály súčasne a zvuk jedného z nich presmerovať do slúchadiel.

Videovstupy rozhodnú o pripojenej aparatúre
Televízny prijímač už dávno neslúži iba pre sledovanie živého vysielania. Pripájate k nemu stolový prehrávač či rekordér, satelitný prijímač, notebook, kameru, digitálny fotoaparát, dekodér pre káblovú televíziu, hernú konzolu a množstvo iných zariadení. Preto je dôležité aby bolo vstupov čím viac a aby dokázali prenášať signály v požadovanej kvalite.

Nikomu nie je príjemné ak musí neustále prepájať káble, alebo je odkázaný na externé zariadenie, ktoré zabezpečí prepínanie zdrojov signálu. Čím viac vstupov, tým lepšie. Pri analógovom vstupe je dôležité, aby boli jednoduché jedno- a dvoj-zložkové vstupy doplnené i o trojzložkové komponentné alternatívy. Pri SCART konektoroch zistite ktoré možnosti pripojenia umožňujú, pri kompozitnom a S-Video vstupe sa ubezpečte, že budú pohodlne dostupné pre pripojenie kamery či digitálneho fotoaparátu. Ideálne je, ak sa nachádzajú na prednom paneli či kdesi naboku.

SkryťVypnúť reklamu

Pri HDTV prijímačoch ustriehnite počet digitálnych vstupov a možnosť pripojenia k počítaču. Najčastejšie sa stretnete s HDMI vstupmi, menej rozšírenou alternatívou je DSI.

Ak plánujete plochý prijímač montovať na stenu, pouvažujte i nad tým ako budete skrývať káble. Nie každý model na trhu vám ponúkne rovnaké možnosti, ideálne sú systémové riešenia.

Zhodnoťte, ktoré funkcie vyžadujete
Dnes je už samozrejmosťou rýchly teletextový modul, zabudovanie aktuálneho času s možnosťou budenia či programovateľného zapnutia, rovnako bežné je zobrazenie obrazu v obraze, rodičovský zámok či množstvo iných kombinačných možností. Osloviť vás môže zabudovaná čítačka pamäťových kariet, alebo dokonca integrovaný rekordér.

Nie všetky funkcie sa však používajú pohodlne a niektorí výrobcovia vás ukrátia v základnej výbave i zjednodušeným diaľkovým ovládačom. Kým dodávaným budete musieť k niektorým funkciám pristupovať pomocou menu, iné môžu mať viac tlačidiel pre priamy prístup. Niekto si potrpí na prepínanie jazykových mutácií, iný na teletext alebo súbežné sledovanie viacerých programov – napríklad pri hudobných kanáloch.

SkryťVypnúť reklamu

Spotreba a životnosť napovedia
Ak používate televízny prijímač v roli spoločníka ktorý beží ako podmaz takmer počas celého dňa, pokúste sa zmapovať spotrebu ponúkaných modelov. V celoročnej prevádzke môžete dosiahnuť výraznú úsporu, ktorá sa na účtoch prejaví. Diváci so striedmejším vzťahom k televízoru by sa mali zamerať na spotrebu v pohotovostnom režime, každý watt nadol znamená približne 35 korún ušetrených ročne.

Súčasné technológie plochých zobrazovacích panelov sa natoľko zdokonalili, že svojou životnosťou presahujú životný cyklus tradičných CRT obrazoviek. Pri projekčných televízoroch sledujte životnosť lampy, pri plazmách sa už nemusíte obávať že sa rýchlo opotrebujú – ich životnosť je porovnateľná s technológiou LCD.

Súboj technológií
Na trhu sa môžete stretnúť so štyrmi technológiami, ktoré výrobcovia používajú. Každá z nich má svoje špecifiká a určená je pre konkrétnu cieľovú skupinu zákazníkov. V istej miere vás k správnej voľbe privedie váš rozpočet. Dôležité však je zahodiť za hlavu všetky predsudky, mýty a neoverené informácie, ktoré vás môžu pomýliť.

SkryťVypnúť reklamu

Klasické obrazovky sú na ústupe
CRT televízory s obrazovkou sú na konci svojich technologických možností. Fyzika udáva pomer medzi uhlopriečkou a hĺbkou, takže nie je možné konkurovať veľkoplošným alternatívam.

Televízory s 50 Hz vykresľovaním obrazu sú archaizmom a sú výrobcami v obmedzenom množstve vyrábané iba kvôli tlaku spotrebiteľov z ekonomicky slabých krajín. Problémom je preblikávanie svetlých scén, horšia čitateľnosť titulkov a vykresľovanie obrazu bez akéhokoľvek „vylepšenia“. Ide o absolútne nízkorozpočtovky, ktoré sú krízovým riešením tam, kde doposiaľ žiadny televízor nebol.

Televízne prijímače spadajúce do 100 Hz platformy dokážu vďaka digitálnej technológii spracovania signálu v obmedzenej miere držať krok s konkurenčnými technológiami na trhu a oslovujú hlavne používateľov s obmedzeným rozpočtom, ktorí chcú zmodernizovať výbavu svojej obývačky. V porovnaní so starým 50 Hz prístrojom ponúknu omnoho lepšiu kvalitu obrazu, s veľkou uhlopriečkou a vysokým rozlíšením však nepočítajte. Pri umiestňovaní v interiéri ste vždy odkázaní na podstavec.

SkryťVypnúť reklamu

Ak nové technológie do vašej domácnosti prenikajú iba sporadicky a neplánujete dlhodobo prekročiť hranice konzumného sledovania živého vysielania a DVD titulov, prešľap pri výbere nespravíte. Táto klasická technológia oslovuje skôr staršie vekové skupiny spotrebiteľov a rodiny so striktne obmedzeným rozpočtom.

Zadná projekcia je kľúčom k veľkej uhlopriečke
Televízne prijímače so zadnou projekciou oslovujú divákov, ktorí hľadajú maximálnu uhlopriečku s minimálnou investíciou. Narozdiel od tradičného projektora nie je nutné, aby bola miestnosť pri sledovaní zatemnená. Obraz je premietaný prostredníctvom zrkadlového odrazu na vnútornú stranu projekčnej matnice.

Výhodou je, že môžete očakávať HD rozlíšenie a pri projekčnej technológii 3LCD vás milo prekvapí i široké spektrum zobrazovaných farieb. Projekčné technológie sú dnes už natoľko prepracované, že rozmazané a málo kontrastné zobrazenia sú už dávnou minulosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Musíte však počítať s približne 45 centimetrovou hĺbkou zariadení, takže veľkosť miestnosti je rozhodujúca. Príjemným bonusom je zväčša i kvalitné ozvučenie.

LCD a plazma na čele rebríčka
I keď v nedávnej minulosti dominovali vo svete veľkoformátových plochých obrazoviek plazmy a kvalita zobrazenia nahrávala v ich prospech, technológie a ceny sa časom vyrovnali na toľko, že sú momentálne na veľmi podobnej úrovni. Výrobcovia LCD panelov uspeli v boji o potlačenie nákladov pri veľkých uhlopriečkach, podstatne sa zlepšila i reprodukcia farieb, kontrast a jas. Každá z technológií má však svoje špecifiká a záleží i na tom do akého prostredia televízor umiestnite a ako vnímajú obraz vaše oči. Neporovnávajte LCD technológiu s plazmou pomocou ukazovateľov akými je jas, kontrast či počet zobraziteľných farieb. Obe technológie vníma človek odlišne, každá má svoje čaro. Vo všeobecnosti začína platiť pravidlo – vyššia cena = vyššia kvalita zobrazenia – bez ohľadu na to o ktorý z plochých panelov ide.

SkryťVypnúť reklamu

Plazmové a LCD panely vytvárajú obraz rozdielnym spôsobom. Kým plazmový panel pozostáva z desaťtisícov trubičiek z ktorých každá vyrába podľa potreby svetlo konkrétnej farby a intenzity, LCD panely prostredníctvom tekutých kryštálov regulujú množstvo svetla, ktoré z podsvietenia prestupuje cez trojicu farebných filtrov do okolia. Pri rôznej intenzite svetla v miestnosti vyzerá obraz úplne odlišne. Pri dennom svetle vás zaujme LCD technológia ktorá má jasnejší a ostrejší obraz, v úplnej tme prehovorí čaro plazmy, ktorá dokáže vyrobiť viac farieb ako dokáže ľudské oko rozoznať. Prvý dojem z predajne nemusí byť rozhodujúci, osvetlenie vašej obývačky bude rozhodne iné.

Porovnať obe technológie nie je jednoduché a ide skôr o vkus ako o jednoznačný výsledok ktorý vás posunie k riešeniu dilemy. Isté však je že pri výbere plazmy budú rozdiely v kvalite zobrazenia jednotlivých modelov na trhu omnoho menšie, ako pri LCD technológii. To preto že pri LCD je v obehu omnoho viac generácií panelov a preto sa držte v ponuke značkových výrobcov a aktuálnych modelov ktoré sa predávajú i v zahraničí. Cenové bomby a výpredaje sú často spojené s panelmi starých generácií.

SkryťVypnúť reklamu

Pri kúpe LCD televízora sledujte všetko, čo priaznivci plazmy označujú za nevýhodu konkurenčnej technológie. Všimnite si či je obraz dobre sledovateľný i z bočných uhlov, sledujte ako sú prekresľované rýchle dynamické scény, preverte si rozsah pokrytia farieb a nezabudnite si všimnúť ani to, ako detailne sú prekreslené tmavé scény.

Špičkové LCD televízory používajú množstvo technológií na to, aby problémy minulých rokov riešili. Zaručene by ste boli nespokojní ak by pri sledovaní tenisového turnaja zostávala za loptičkou šmuha alebo by ste si v spravodajstve nedokázali prečítať rotujúci pás s kurzami akcií, pri nočných hororových scénach by vám prekážalo slabé prekreslenie detailov. Rovnako by pri hromadnej rodinnej akcii bolo na škodu ak by ľudia sediaci na okrajoch miestnosti nevideli obraz rovnako kvalitne, ako tí čo sedia oproti televízoru. Nekupujte „mačku vo vreci“, sledujte nielen cenu ale i vlastnosti ktoré od nového televízora vyžadujete.

SkryťVypnúť reklamu

Fajnšmekri s možno potrpia na plazmu, rovnako ako si audiofilný spotrebiteľ potrpí na špeciálnu aparatúru a reproduktory. V prípade „ televízneho konzumu“ však nespravíte chybu ak sa rozhodnete pre jednu či druhú technológiu. Hlavné je nekupovať to, čo spotrebitelia z vyspelejších krajín odmietajú, použite internet a overte si aktuálnosť modelov na globálnych weboch výrobcov. Vyhýbajte sa neznámym značkám a nápadne lacným zariadeniam.

Kúpa televízora je investícia
Životný cyklus televíznych prijímačov sa neustále predlžuje. Nepodceňujte parametre ponúkaných televízorov a nespoliehajte sa na to, že vás sa HD rozlíšenie netýka, digitálne vysielanie je hudbou budúcnosti a malá uhlopriečka je pre vás postačujúca. Práve naopak – kupujete si prístroj ktorý bude stredobodom vašej obývačky ďalších desať rokov. Ak máte obmedzený rozpočet využite možnosť splátkového predaja a kupujte čo je skutočne „in“. Nejde o krátkodobý výdavok ale o investíciu.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 699
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 519
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 689
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 594
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 683
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 419
SkryťZatvoriť reklamu