SME

Flirtovanie s filtrami – úvod

Každý kto sa intenzívnejšie venuje fotografovaniu, skôr či neskôr siahne po doplnkoch ktoré mu umožnia podporiť kreativitu, alebo naopak prekonať obmedzenia optiky a záznamového média fotoaparátu. Optické fotografické filtre sa stávajú neodmysliteľným dop

lnkom v teréne, ale i v ateliéri.

Optický filter je tabuľka z priesvitného materiálu – zo skla alebo plastu – ktorá sa rôznymi spôsobmi uchytáva pred samotný objektív, alebo v špeciálnych prípadoch v jeho zadnej časti. Vyhotovenia môžu byť rôzne. Na trhu sú kruhové filtre ktoré sa skrutkujú na čelný závit objektívu, v ponuke sú magnetické riešenia ktoré sa upevňujú na transfokátory kompaktov. Modulárne systémy používajú štvorcové filtre upevňované do špeciálnych držiakov, ktoré sa pripevnia na objektív alebo statívový závit fotoaparátu.

Úlohou optického filtra je pracovať so svetlom a prispôsobiť ho tak, aby ste dosiahli želaný výstup. Kým analógové fotoaparáty umožňujú fotografovi pracovať iba s clonou a dĺžkou expozície, digitály pracujú s farebným podaním, menia ostrosť, kontrast, sýtosť farieb, pracujú so šumom a ponúkajú rôzne grafické funkcie, ktoré by sme mohli nazvať " jednoduchými digitálnymi filtrami".

Optický filter pracuje podobne – mení však charakteristiku svetla, ktoré následne zachytáva záznamové médium. Kým v niektorých prípadoch sa pracuje s jasom, inokedy vstupujú do hry farby, polarizácia, ostrosť, či optická deformácia.

FOTO - MILAN GIGEL
Niektoré filtre majú špecifickú úlohu. Fotografi ich používajú preto, aby ochránili čelné sklá svojich objektívov – nečistoty a voda sa zachytávajú na ochrannej bariére, kým optika objektívu zostáva "zakonzervovaná" v stave, v akej bola pri kúpe.

Kým sa v jednotlivých dieloch seriálu začneme venovať konkrétnym filtrom, pozrieme sa na to, ako sa na fotoaparát upevňujú.

Ak je objektív vybavený čelným závitom, znamená to že nebude problém s použitím kruhových filtrov. Optický filter kruhového tvaru je osadený v kovovom prstenci, ktorý naskrutkujete na čelo objektívu.

Kým štandardný filter má závity dva – čelný a zadný – aby ste mohli viacero filtrov kombinovať, filtre pre širokouhlé objektívy majú vyhotovenie odlišné. Čelný závit chýba a prstenec je plochý, aby nezasahoval do uhla optickej cesty. Ak by filter prekážal, v okrajoch snímky by vznikla vinetácia.

Niektoré objektívy čelný závit nemajú. Výrobcovia však pripravili rôzne tubusy, ktoré sa upevnia k telu fotoaparátu a filtre sa naskrutkujú priamo na ne. Fotoaparát však naberá na objeme a filter má neraz väčší priemer ako objektív.

Tam kde výrobca použitie filtrov podcenil prichádza možnosť použitia magnetických systémov. Na čelo objektívu sa upevní kovový prstenec so samolepiacou vrstvou, ktorý poslúži ako základňa pre filter. Prstenec takéhoto filtra je magnetický, takže upevnenie je primitívnou záležitosťou.

Alternatívou magnetických riešení je použitie štvorcových filtrov, ktoré sa osadia do držiaku, ktorý je priskrutkovaný k statívovému závitu v spodnej časti fotoaparátu. Môže to byť nepohodlné, ak však štvorcový systém používate na ďalších fotoaparátoch v domácnosti, môžete využiť ich univerzálnosť.

Manipulácia s kruhovými filtrami nemusí byť vždy ideálna. Ak filtrom objektív chránite, alebo pri krajinárskej fotografii používate jediný filter ako doplnok, môžete byť spokojní. Akonáhle však nastane situácia že striedate viacero objektívov s rôznymi prierezmi a kombinujete rôzne filtre takmer nepretržite, štvorcový systém je výhrou.

Na čelo objektívu sa naskrutkuje konverzný adaptér, na ktorý sa nasunie držiak filtrov. Kým držiak máte vo výbave jediný, konverzný adaptér je pripevnený ku každému objektívu s odlišným priemerom. Stačí zasunúť a vysunúť, takže manipulácia je praktickou záležitosťou. Do držiaku objektívov sa zasúvajú filtre. Jednotlivé vyhotovenia sa líšia počtom štrbín pre umiestnenie filtrov a formátom pre aký rozmer štvorcového systému sú určené. Výhodou oproti kruhovým filtrom je i to, že filtre je možné nielenže natáčať okolo stredovej osi, ale možné je posúvať ich v horizontálnom alebo vertikálnom smere. V prípade prechodových filtrov to znamená plnú moc nad ich použitím, slnečná clona však musí byť nahradená alternatívou.

Mnohí začiatočníci sú uchvátení fotografiami, ktoré demonštrujú silu filtrov a neraz sú ochotní investovať nemalú čiastku do výbavy, ktorá sa v budúcnosti môže ukázať ako nevhodná. Preto je vhodné posúdiť čo chce človek fotografovať, akú úlohu majú filtre plniť a s akou výbavou budú používané. Treba myslieť na to že človek mení fotoaparáty, pracuje s rôznymi objektívmi a tak nevhodná investícia môže spôsobiť to, že s výmenou fototechniky je potrebné meniť i filtre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu