SME

Legálne CD škodili majiteľom

V snahe zabrániť nelegálnemu kopírovaniu hudby firma Sony BMG potajomky umiestňovala do počítačov svojich zákazníkov program, ktorý v nich otváral dvere pre šírenie vírusov. Odhalil to koncom októbra bezpečnostný expert Mark Russinovich. Sony BMG napokon

Sony BMG zašla tentoraz pri ochrane svojich záujmov priďaleko - počítače svojich zákazníkov otvorila dokorán vírusom. FOTO - ČTK

V snahe zabrániť nelegálnemu kopírovaniu hudby firma Sony BMG potajomky umiestňovala do počítačov svojich zákazníkov program, ktorý v nich otváral dvere pre šírenie vírusov. Odhalil to koncom októbra bezpečnostný expert Mark Russinovich. Sony BMG napokon minulý týždeň chybu uznala a prisľúbila dočasne zastaviť výrobu hudobných CD, ktoré ohrozujú svojich majiteľov.

CD spomalí váš počítač

Mark Russinovich pred mesiacom pri kontrole svojho počítača špeciálnym vlastným softvérom objavil desiatku tajných adresárov, ovládačov pre záhadné zariadenia a spustený neznámy program. Analýzou zistil, že do počítača sa mu nainštaloval potajomky, keď doň vložil legálne hudobné CD skupiny Van Zant brothers. Program mal kontrolovať, či sa majiteľ počítača náhodou nebude pokúšať skopírovať hudbu z CD na pevný disk a prípadne ju ďalej šíriť. Tajný softvér však od prvého vloženia CD v počítači bežal neustále, aj keď už majiteľ hudbu nepočúval, a spotrebovával asi dve percentá jeho výpočtovej kapacity.

Po zverejnení tejto informácie na Russinovichovom blogu firma Sony BMG priznala, že program sa šíri do počítačov asi z dvadsiatich jej nových albumov, napríklad speváčky Celine Dion či speváka Neila Diamonda.

Program na ochranu autorských práv na týchto CD má podobu takzvaného rootkitu - ide o softvér umožňujúci získať totálnu kontrolu nad počítačom obete. Softvér od Sony BMG vytvorí v počítači pravidlo, vďaka ktorému sa stane "neviditeľným" každý program začínajúci sa znakmi "$sys$". Problémom je, že takto možno pred zrakom majiteľa počítača i pred antivírusovými programami skryť nielen pôvodný softvér od Sony, ale aj ľubovoľný iný program vrátane vírusov. Krátko po tomto odhalení sa tak objavili hneď tri počítačové vírusy napádajúce ľudí, ktorých jediným bezpečnostným prehreškom bola kúpa legálneho hudobného CD a odkliknutie súhlasu s jeho licenčnými podmienkami. Problém však postihuje len ľudí, ktorí si CD púšťajú z počítača, pri prehrávaní na domácom kine alebo CD prehrávači sa neobjavuje.

Čo môžete robiť s vlastným CD

Sony BMG na odhalenie po niekoľkých týždňoch zareagovala zverejnením nástroja, ktorým si zákazníci môžu jej program z počítača odstrániť (pri laickom pokuse o jeho likvidáciu totiž hrozí znefunkčnenie celého operačného systému). Najväčší výrobcovia programov na ochranu počítačov vrátane Microsoftu však už medzitým zaradili program od Sony BMG do zoznamu škodlivého softvéru, ktorý sa snažia ich antivírusové programy z počítačov automaticky odstraňovať. Minulý týždeň zároveň nahrávacia spoločnosť uviedla, že tento typ programu chrániaceho CD na svoje nosiče prestane vkladať. Americká organizácia na ochranu práv zákazníkov však už medzitým oznámila, že na Sony BMG podá v Kalifornii kvôli utajenému softvéru žalobu.

Systém na ochranu CD pred kopírovaním označovaný ako DRM (digital rights management) bol už pred posledným škandálom častým terčom kritiky. Majiteľom legálnych cédečiek totiž presne určuje, čo s nimi môžu a nemôžu vo svojom počítači robiť. Často napríklad neumožňuje vytvoriť ani legálnu záložnú kópiu CD, na ktorú majú v mnohých krajinách spotrebitelia podľa zákona právo. Veľké firmy takisto zákazníkov nútia používať len vlastné hudobné programy či dokonca vlastné prenosné hudobné prehrávače, na konkurenčných hudbu často púšťať nemožno.

Asociácia BEUC zastupujúca organizácie na ochranu práv zákazníkov v celej Európe minulý týždeň vyhlásila, že nahrávacie spoločnosti by mali okamžite prestať s takýmito praktikami "kriminalizácie svojich zákazníkov", keď automaticky predpokladajú, že každý z nich je potenciálnym zlodejom hudby. BEUC preto chce požiadať Európsku komisiu o prijatie legislatívy, ktorá by stanovila minimálne práva zákazníkov pri nakladaní s legálne zakúpenou hudbou, pretože "licenčné podmienky veľkých korporácií idú dnes ďaleko nad rámec toho, čo je v skutočnosti potrebné pre ochranu ich autorských práv".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu